Acer Aspire One D270 i Linux Mint 13 Maya MATE edition

    Zdarzyło mi się instalować Linuksa na netbooku Acer Aspire One D270.
Wybór padł ma Minta 13 ze środowiskiem MATE, mniejsza o to czemu, grunt, że to dobra dystrybucja i finalnie user jest zadowolony.
Z wyjątkiem karty graficznej Intel GMA3600 wszystkie urządzenia na pokładzie zostają wykryte „out of the box”. WiFi, kamera, dźwięk rusza natychmiast po instalacji. Grafika generalnie startuje we właściwej rozdzielczości 1024 x 600 lecz bez właściwego sterownika nie działa regulacja jasności matrycy, ekran świeci z pełną mocą, co na dłuższą metę jest koszmarnie uciążliwe.
    System wykrywa samoczynnie istnienie sterowników własnościowych w narzędziu joeckey-gtk. Polecam właśnie tę metodę instalacji sterownika, ponieważ gdy instalowałem drivery za pomocą terminala po ponownym uruchomieniu X server po prostu się wywalił, zaś po użyciu narzędzia graficznego po restarcie systemu otrzymujemy możliwość regulacji świecenia matrycy z użyciem klawiszy fn + kursor, czyli tak jak zostało to przewidziane przez producenta, graficzna ilustracja tej czynności również działa bez zarzutu.
   Łyżką dziegciu w tej beczce miodu będzie zapewne fakt, że nie udało mi się jeszcze uruchomić compiza, po instalacji i uruchomieniu efektów pulpitu ekran wpada w drgawki, mruga, wyłącza się, zanikają ikony i panele. Nie miałem już czasu na znalezienie przyczyny, netbook poszedł do pracy w takim stanie w jakim jest, poszukiwanie przyczyny i rozwiązania problemu trwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.